Hartova stezka

Hartovka - popis projektu

Jsme Chebané, ochránci krás přírody, turisté, cyklisté a tvorové společenští. Proto jsme se rozhodli pozvednout stav a význam Hartovy stezky u Starého Hrozňatova. Za pomoci Nadace Via a veřejnosti chceme stávající chřadnoucí alej obohatit o 20 nových stromů.

Víte, kde stezku hledat? Spojuje Starý Hrozňatov nedaleko Chebu a německý Mammersreuth. Nabádá tak ke spolupráci a sblížení obyvatel z obou sousedních zemí. Je dokonce součástí více než 300 km dlouhé ekumenické poutní cesty Via Porta. Ta propojuje dva staré kláštery, jeden evangelický a druhý katolický, čímž symbolicky spojuje dvě křesťanské církve a vybízí ke sblížení. Hartova stezka nese jméno místního rodáka, Ing. Antona Harta, který se zasloužil o obnovu nedalekého poutního místa Maria Loreto. Je skoro 3 km dlouhá a její převážná část leží v Čechách. Vede mezi dvěma poli, v létě se tu prohání cyklisté a turisté, směřující buď po zelené na Zelenou horu a dál do Chebu, nebo třeba právě po značení Via Porta přes Waldsassen na Kappl a dál.  

Stezku už dnes lemují poměrně mladé stromy, převážně jeřáby a ovocné stromy. Kvůli chybějícím oplocenkám jsou ale mnohé ve špatném stavu - jsou okousané a mají popraskanou kůru a zlomené větve. Některé jsou vyvrácené nebo uschlé. Často stromy chybí úplně. To chceme změnit. Chceme si dát záležet s výběrem vhodných odrůd (nabízí se javor babyka, bříza bělokorá a třešeň ptačí) a zabezpečit nové stromy před zvěří a zemědělskou technikou. Jednali jsme také s chebskými úředníky o tom, že se po výsadbě postaráme o kontrolu stavu aleje a následné péče o ní.

O pomoc s financováním projektu jsme požádali Nadaci Via, nezávislou nadaci, která rozvíjí komunitní život a filantropii v Česku. Na podzim 2020 jsme získali od nadace grant. Za získané peníze nakoupíme 14 sazenic stromů, zajistíme ochranu stromů oplocenkami, výkopové práce, mulčování a vše potřebné k výsadbě ve formě dvou veřejných brigád. Pokud se nám v dárcovské kampani podaří vybrat další peníze, můžeme letošní plán výsadby dále rozšířit o 6 dalších sazenic a vysázet tak ucelený kus aleje o 20 stromech v počátečním úseku.

Věříme, že starost o alej se nám mnohonásobně vrátí. Na jaře rozkvete, v létě se schováme do stínu zdravých stromů, na podzim nás vítr jen tak neodvane. Spolu s kořeny stromů budou i naše vzpomínky vrůstat do této divoké krajiny. Při uvazování stromů možná navážeme i nová přátelství a zasejeme inspiraci. A půdě pomůžeme k tomu, aby zůstala na svém místě.

V budoucnu bychom chtěli vysázet alej po celé délce stezky, tento rok se postaráme o prvních dvě stě metrů. V říjnu a listopadu plánujeme dvě brigády, kdy budeme s dalšími dobrovolníky sázet stromy a zajišťovat oplocení.

Přesné termíny včas oznámíme. Doufáme, že se tu s vámi potkáme!

logo nadace via
* Projekt byl podpořen Nadací Via v programu Živá komunita. 

 

Hartovka
foto: Pohled na stezku v nejdelším úseku, na tzv. "signálce"