Revitalizace Hartovy stezky

Zde bude probíhat výsadba

Jsme Chebané, ochránci krás přírody, turisté, cyklisté a tvorové společenští. Proto jsme se rozhodli pozvednout stav a význam Hartovy stezky u Starého Hrozňatova (správně stezka Ing. Antona Harta). Za pomoci Nadace Via a veřejnosti chceme stávající chřadnoucí alej obohatit o 20 nových stromů.

Víte, kde stezku hledat? Spojuje Starý Hrozňatov nedaleko Chebu a německý Mammersreuth. Nabádá tak ke spolupráci a sblížení obyvatel z obou sousedních zemí. Je dokonce součástí více než 300 km dlouhé ekumenické poutní cesty Via Porta. Ta propojuje dva staré kláštery, jeden evangelický a druhý katolický, čímž symbolicky spojuje dvě křesťanské církve a vybízí ke sblížení. Hartova stezka nese jméno místního rodáka, Ing. Antona Harta, který se zasloužil o obnovu nedalekého poutního místa Maria Loreto. Je skoro 3 km dlouhá a její převážná část leží v Čechách. Vede mezi dvěma poli, v létě se tu prohání cyklisté, turisté a poutníci, směřující buď po zelené na Zelenou horu a dál do Chebu, nebo třeba právě po značení Via Porta přes Waldsassen na Kappl a dál.  

Stezkudnes lemují poměrně mladé stromy, převážně jeřáby a ovocné stromy, které zde vysadil spolek Maria Loreto. Kvůli chybějícím oplocenkám a hlavně kvůli projíždějící zemědělské technice jsou ale mnohé ve špatném stavu - jsou okousané, mají popraskanou kůru a zlomené větve. Některé jsou vyvrácené nebo uschlé. Často stromy chybí úplně. To chceme změnit. Chceme si dát záležet s výběrem vhodných odrůd (nabízí se javor babyka, bříza bělokorá a třešeň ptačí) a zabezpečit nové stromy před zvěří a zemědělskou technikou.

Jednali jsme také s chebskými úředníky o tom, že se po výsadbě postaráme o kontrolu stavu aleje a následné péče o ní.

O pomoc s financováním projektu jsme požádali Nadaci Via, nezávislou nadaci, která rozvíjí komunitní život a filantropii v Česku. Na podzim 2020 jsme získali od nadace grant. Za získané peníze nakoupíme 14 sazenic stromů, zajistíme ochranu stromů oplocenkami, výkopové práce, mulčování a vše potřebné k výsadbě ve formě dvou veřejných brigád. Pokud se nám v dárcovské kampani, kterou počítáme spustit během června 2021, podaří vybrat další peníze, můžeme letošní plán výsadby dále rozšířit o 6 dalších sazenic a vysázet tak ucelený kus aleje o 20 stromech v počátečním úseku.

Věříme, že starost o alej se nám mnohonásobně vrátí. Na jaře rozkvete, v létě se schováme do stínu zdravých stromů, na podzim nás vítr jen tak neodvane. Spolu s kořeny stromů budou i naše vzpomínky vrůstat do této divoké krajiny. Při vysazování stromů možná navážeme i nová přátelství a zasejeme inspiraci. Navíc pomůžeme půdě k tomu, aby zůstala na svém místě a stezce snad postupně vrátíme její důstojnost, kterou by si zasloužila.

Jak říká p. Alena Zemančíková ve svém loňském podcastu: Otevřený dopis - ale komu?: "ta zničená alej je jen pozdější verzí příběhu zničené Lorety, je za tím stejná lhostejnost a bezohlednost. S devastačním dílem Pohraniční stráže se zničení aleje zemědělskou činností může směle měřit."  

V budoucnu bychom chtěli vysázet alej po celé délce stezky, tento rok se postaráme o prvních dvě stě metrů. V říjnu a listopadu plánujeme dvě brigády, kdy budeme s dalšími dobrovolníky sázet stromy a zajišťovat oplocení.

Přesné termíny včas oznámíme. Doufáme, že se tu s vámi potkáme!

------

1. A co bude s dalším úsekem?

Edit 05/2021

Začátkem letošního roku jsem podali návrh na revitalizaci zbytku stezky do participativního rozpočtu města Cheb (tzv. Meganápadů). 

Návrh obdržel dostatek hlasů a během 18měsíců by se měl realizovat. Stezka by se tak měla dočkat obnovy v celém svém úseku a měla by být doplněna i o naučnou stezku.

Detail návrhu naleznete zde: https://www.participativni-rozpocet.cz/meganapady/navrhy/revitalizace-hartovy-stezky-u-stareho-hroznatova/

 

2. Dárcovská kampaň spuštěna

Edit 07/2021

kamínek

V červnu jsme spustili jsme dárcovskou kampaň "Zapouštíme kořeny na Hartově stezce" (https://www.darujme.cz/projekt/1204880). Podařilo se vybrat celou cílovou částku, Za podporu děkujeme 31 dárcům vč. firmy Onest. Nadace Via nám vybranou částku navýšila ještě příspěvkem 20.000 Kč.

onest
logo nadace via

 

3. Známe termín výsadby

Edit 9/2021

Samotná výsadba proběhne o víkendu 6. a 7.11.2021 v čase od 10-13h. Těšíme se na Vás!
výsadba

 

* Projekt byl podpořen Nadací Via v programu Živá komunita. 

 

Hartovka
foto: Pohled na stezku v nejdelším úseku, na tzv. "signálce"